معرفی رشته

رشته تربیت بدنی چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

رشته تربیت بدنی چیست

چنانچه شما نیز از افراد علاقه مند به  رشته تربیت بدنی و برنامه های مختلف ورزشی هستید و از شرکت در فعالیت های ورزشی لذت می برید، تحصیل در رشته تربیت بدنی میتواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

رشته تربیت بدنی چیست

رشته تربیت بدنی چیست

 

رشته تربیت بدنی یکی از رشته های میان رشته ای است که به مطالعه و آموزش فعالیت های جسمانی و ورزشی می پردازد و از علوم مختلف در راستای حفظ و بهبود سلامت جسم و روان انسان بهره می گیرد. این رشته، دانشجویان را با مبانی علمی و کاربردی ورزش، تناسب اندام و تغذیه ی سالم آشنا می کند.

 

ما در این مقاله سعی می کنیم مباحث مختلف رشته تربیت بدنی، نقاط قوت و ضعف تحصیل در این رشته، بازار کار و نقش فارغ التحصیلان این رشته در کمک به سلامت دیگران را به شما معرفی کنیم.

 

 تحصیل در رشته ی تربیت بدنی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که ممکن است بخواهند در این رشته تحصیل کنند عبارت است از

 • علاقه مندان به فعالیت های ورزشی و تناسب اندام
 • افرادی که به بهبود سلامت جسمانی و روحانی خود و دیگران علاقه دارند.
 • افراد علاقه مند به ترویج سبک زندگی سالم همراه با فعالیت های ورزشی
 • افراد علاقه مند به آموزش و تعلیم ( به عنوان مربی یا مشاور)

 دانشجویان در رشته ی تربیت بدنی با چه مباحثی آشنا می شوند؟

از مباحث گسترده ای که دانشجویان در رشته ی تربیت بدنی با آنها آشنا می شوند میتوان به چند امور مختلف زیر اشاره کرد.

آشنایی دانشجویان با علوم پایه که شامل فیزیولوژی، تغذیه، آناتومی، فیزیک و شیمی بدن می شود ضروری است تا بتوانند اثرات  فعالیت بدنی بر بدن انسان را درک کنند. روش ها و تکنیک های تمرین، روش های ارزیابی عملکرد بدنی، مباحث نظری و عملی تربیت بدنی مانند تاریخچه و روانشناسی ورزش نیز از دروس مهم این رشته هستند.

دانشجویان  در این رشته با مفاهیم مدیریت و رهبری در حوزه ی ورزش نیز آشنا می شوند تا بتوانند در آینده به عنوان مدیر در این حوزه فعالیت کنند. از دیگر مباحث مهم این رشته میتوان به پژوهش اشاره کرد که امکان فعالیت در راستای تحقیقات علمی را برای دانشجویان فراهم می کند.

این تنها چند مثال از مباحثی است که دانشجویان این رشته با آنها سر و کار دارند. این رشته، گسترده و چالش برانگیز است و به دانشجویان فرصت ارائه ی دیدگاه های جدید و پژوهش های پیشرفته می دهد.

حال با شناخت بهتر مباحث مطرح شده در تربیت بدنی، در ادامه ی مقاله به نقاط مثبت و منفی تحصیل در این رشته می پردازیم.

نقاط قوت و ضعف تحصیل در رشته ی تربیت بدنی چیست؟

توصیه می شود به جنبه های مختلف مثبت و منفی این رشته قبل از انتخاب آن توجه شود

نقاط قوت

 1. فعالیت بدنی: یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت تحصیل در این رشته، این است که شما به طور مستمر با فعالیت‌های ورزشی و تمرینات بدنی سرگرم خواهید بود و می‌توانید بهبود فردی خود را تجربه کنید.
 2. مهارت‌های آموزشی: افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، مهارت‌های آموزشی قوی را پیدا می‌کنند که می‌توانند به عنوان مربی یا معلم در زمینه تربیت بدنی فعالیت کنند.
 3. فرصت‌های شغلی: با توجه به افزایش آگاهی جامعه از اهمیت ورزش و تناسب اندام، فرصت‌های شغلی بسیار خوب در این حوزه وجود دارد.
 4. پاسخگویی به نیازهای جامعه: افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، می‌توانند به بهبود سلامت جامعه، ترویج فعالیت‌های ورزشی و حفظ سبک زندگی سالم کمک کنند.

نقاط ضعف

 1. پذیرش اجتماعی: ممکن است برخی افراد به دلایل فرهنگی یا اجتماعی علاقه‌ای به فعالیت‌های ورزشی نداشته باشند و در نتیجه، نمایشگاه‌ها و کلاس‌های عملی ممکن است با مخالفت مواجه شوند.
 2. فرصت‌های شغلی محدود: در برخی از مناطق، فرصت‌های شغلی در زمینه تربیت بدنی ممکن است محدود باشد و به دلیل رقابت شدید، احتمال استخدام پایین‌تر باشد.
 3. پاسخگویی به نیازهای بازار کار: با توجه به تغییرات سریع در فناوری و نحوه زندگی، احتمال نیاز به به‌روزسانی دائمی در دانش و مهارت‌های تربیت بدنی وجود دارد.

با اینحال، جدا از نقاط ذکر شده، بستگی به علاقه، استعداد و هدف شخص به این موضوع دارد که آیا این رشته برای او مناسب است یا خیر.

بازار کار رشته ی تربیت بدنی چگونه است؟

رشته تربیت بدنی دارای مجموعه‌ای از جایگاه‌های شغلی متنوع و پرکاربرد است که افراد فارغ‌التحصیل این رشته می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند. برخی از جایگاه‌های شغلی در حوزه تربیت بدنی عبارتند از

1. آموزش و تربیت

یکی از اصلی‌ترین وجوه رشته تربیت بدنی، آموزش و تربیت دانشجوان و دیگر افراد در زمینه فعالیت‌های جسمانی و ورزشی است. این شامل آموزش تکنیک‌ها، استراتژی‌ها، مبانی علمی و کاربردی ورزش، تناسب اندام، تغذیه سالم و سلامت است.

 

2. مشاور یا طراح برنامه های تمرینات ورزشی

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان مشاوران ورزشی فعالیت کنند و به افراد کمک کنند تا بدن خود را بهتر بشناسند، برنامه‌های تمرینات مناسب برای خود داشته باشند و بهبود کیفیت زندگی خود را از طریق فعالیت‌های جسمانی بهبود بخشند. آنها همچنین می‌توانند برنامه‌های تمرینات ورزشی مناسب برای افراد با اهداف مختلف مانند افزایش عضلات، کاهش وزن، بهبود قدرت و استقامت و … طراحی کنند.

 

3. فعالیت در باشگاه‌ها و مراکز ورزشی یا مدیریت ورزشی

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان مربی و استاد در باشگاه‌ها، مراکز ورزشی، دوره‌های آموزشی و … فعالیت کنند و یا در مدیریت باشگاه‌ها، مراکز ورزشی، تیم‌های ورزشی و … به بهبود عملکرد این موسسات کمک کنند.

 

 1. دانشجویان  رشته تربیت بدنی می‌توانند در زمینه‌های مختلف مانند تأثیرات تمرینات ورزشی بر سلامت، بهبود عملکرد جسمانی و ذهنی، تأثیرات تغذیه بر عملکرد و … تحقیقات انجام دهند.

با توجه به این جایگاه‌های شغلی مختلف، فارغ‌التحصیلان رشته تربیت بدنی می‌توانند در حوزه‌های گسترده‌ای از صنایع، خدمات، آموزش و سلامت فعالیت کنند و نقش مؤثری در بهبود سلامت و کیفیت زندگی افراد ایفا کنند.

فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی چه کمکی می توانند به سلامت جوامع بشری بکنند؟

فارغ‌التحصیلان رشته تربیت بدنی می‌توانند نقش مهمی در بهبود سلامت جوامع بشری ایفا کنند که ما در این مقاله به برخی از این راه‌ها اشاره می کنیم.

از آنجایی که ارتقاء فیزیکی و روحیه و روان دراین رشته ازاهمیت بسیاری برخوردار است، فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی می‌توانند به افراد کمک کنند تا فعالیت‌های ورزشی را به درستی انجام دهند، فرم بدنی خود را بهبود ببخشند و در جهت کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس و بهبود خلق و خو پیش بروند. آنها می توانند تمرینات ورزشی منظم به افراد ارائه دهند تا به پیشگیری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی عروقی کمک کنند.

همچنین، ترویج سبک زندگی سالم و ارتقاء اجتماعی نیز می تواند جزواهداف یاری رساندن فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی به دیگران باشد. آنها می‌توانند به افراد نکات مهم سبک زندگی سالم مثل تغذیه مناسب، استراحت کافی و فعالیت‌های ورزشی را آموزش دهند؛ و با برگزاری فعالیت‌های ورزشی و ترویج فعالیت‌های گروهی به افزایش همبستگی و همکاری در جوامع کمک کنند.

به طور کلی، فارغ‌التحصیلان رشته تربیت بدنی با ارائه آموزش‌های مناسب و پشتیبانی در حوزه ورزش و تناسب اندام، می‌توانند به بهبود سلامت جسمانی و روحانی افراد و جوامع بشری کمک کنند.

دو نکته ی مهم و جمعبندی نهایی درمورد رشته تربیت بدنی

نکته ی اول اینکه درست است که علاقه به رشته ی تحصیلی از واجبات پیشرفت در حوزه ی مربوطه است، اما باید پیش از انتخاب، توانایی های خود مربوط به رشته ی تربیت بدنی را به دقت بسنجید و جوانب مختلف تحصیل در این رشته را بررسی کنید تا با دید آگاهانه تری وارد این رشته بشوید. توجه به نقاط مثبت ومنفی تحصیل در رشته ی تربیت بدنی و جایگاه های شغلی آن، می تواند به شما کمک بزرگی بکند.

نکته ی دوم اینکه  رشته تربیت بدنی، تلفیقی از رشته‌هایی همچون زیست‌شناسی، فیزیولوژی، پزشکی، مدیریت و جامعه ‌شناسی محسوب می‌شود و هدف آن آشنایی دانشجویان با جسم انسان در حد یک پزشک یار و ایجاد مربیان متخصص است. پس این رشته‌ی پویا، فراتر از ورزش و یک حوزه‌ی گسترده برای توسعه‌ی مهارت های مختلف است.

در پایان، امیدوارم که این مقاله در مورد رشته ی تربیت بدنی، فواید و بازار کار آن به شما در درک بهتر از این رشته و اهمیت آن برای جوامع بشری کمک کرده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *